Menu
64
56
47
 


Jimmy Ma
Eastern Sectionals
Men's Bronze
2017

Jimmy Ma
Eastern Sectionals
Men's Bronze
2016

Ashley Cain
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
2015

The Skyliners
Eastern Sectionals
Synchro Gold
2015

Grant Hochstein
Eastern Sectionals
Men's Gold
2014

Jimmy Ma
Eastern Sectionals
Men's Pewter
2014

Danielle and Alexander Gamelin
Eastern Sectionals
Dance Gold
2014

The Skyliners
Eastern Sectionals
Synchro Gold
2014

Joelle Forte
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
2013

Grant Hochstein
Eastern Sectionals
Men's Silver
2013

Danielle and Alexander Gamelin
Eastern Sectionals
Dance Bronze
2013

Samantha Cesario
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
2012

Joelle Forte
Eastern Sectionals
Ladies' Pewter
2012

Grant Hochstein
Eastern Sectionals
Men's Pewter
2012

Felicia Zhang
(and Nathan Bartholomay)
Eastern Sectionals
Pairs Silver
2012

Danielle and Alexander Gamelin
Eastern Sectionals
Dance Pewter
2012

The Skyliners
Eastern Sectionals
Synchro Silver
2012

Samantha Cesario
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
2011

Joelle Forte
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
2011

Felicia Zhang
(and Nathan Bartholomay)
Eastern Sectionals
Pairs Silver
2011

Samantha Cesario
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
2010

Lloyd Ting
Eastern Sectionals
Men's Pewter
2010

Chloe Katz and Joseph Lynch
Eastern Sectionals
Pairs Silver
2010

Samantha Cesario
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
2009

Joelle Forte
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
2008

Chloe Katz and Joseph Lynch
Eastern Sectionals
Pairs Silver
2008

Morgan Matthews
(and Leif Gislason)
Eastern Sectionals
Dance Gold
2008

Chloe Katz and Joseph Lynch
Eastern Sectionals
Pairs Silver
2007

Chloe Katz and Joseph Lynch
Eastern Sectionals
Pairs Silver
2006

Isabel Elliman
and Dmitriy Serebrenik
Eastern Sectionals
Dance Bronze
2006

Chloe Katz and Joseph Lynch
Eastern Sectionals
Pairs Pewter
2005

Emily Hughes
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
2004

Mauro Bruni
Eastern Sectionals
Men's Bronze
2004

Suzanne McDonald
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
2003

Johnny Weir
Eastern Sectionals
Men's Gold
2003

Mauro Bruni
Eastern Sectionals
Men's Pewter
2003

Parker Pennington
Eastern Sectionals
Men's Gold
2002

Stephanie Roth
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
2000

Johnny Weir
Eastern Sectionals
Men's Gold
2000

Stephanie Roth
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1999

Alizah Allen
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1996

Kyoko Ina
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1994

Elaine Zayak
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1993

Kyoko Ina and Jason Dungjen
Eastern Sectionals
Pairs Silver
1993

Rocky Marval
(and Natasha Kuchiki)
Eastern Sectionals
Pairs Pewter
1993

Rosanna Tovi
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1991

Kyoko Ina
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1990

Rocky Marval
(and Calla Urbanski)
Eastern Sectionals
Pairs Gold
1990

Kyoko Ina
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1989

Rocky Marval
(and Maria Lako)
Eastern Sectionals
Pairs Bronze
1989

Tracey Damigella
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1988

Steven Rice
Eastern Sectionals
Men's Gold
1988

Rocky Marval
(and Maria Lako)
Eastern Sectionals
Pairs Silver
1988

Rocky Marval
(and Maria Lako)
Eastern Sectionals
Pairs Bronze
1987

Julie Wasserman
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1986

Danielle-Alyse Babaian
Eastern Sectionals
Ladies' Pewter
1986

Leslie Friedman
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1984

Elaine Zayak
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1983

Adam Leib
Eastern Sectionals
Men's Fourth
1983

Elaine Zayak
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1982

Elaine Zayak
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1981

Simone Grigorescu
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1981

Adam Leib
Eastern Sectionals
Men's Fourth
1981

Elaine Zayak
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1980

Simone Grigorescu
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1980

Allen Schramm
Eastern Sectionals
Men's Silver
1980

Elaine Zayak
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1979

Simone Grigorescu
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1979

Tracy Doyle
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1979

Stewart Sturgeon
Eastern Sectionals
Men's Fourth
1979

Simone Grigorescu
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1978

Laura McDonald
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1978

Allen Schramm
Eastern Sectionals
Men's Gold
1978

Simone Grigorescu
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1977

Allen Schramm
Eastern Sectionals
Men's Silver
1977

Barbara Salomon
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1975

Chris Kales
Eastern Sectionals
Men's Bronze
1975

Gale and Joel Fuhrman
Eastern Sectionals
Pairs Silver
1975

Barbara Salomon
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1974

Barbara Salomon
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1973

Steven Savino
Eastern Sectionals
Men's Silver
1973

Christine Linney
(and Bruce Bowland)
Eastern Sectionals
Dance Silver
1973

Steven Savino
Eastern Sectionals
Men's Gold
1972

Gale and Joel Fuhrman
Eastern Sectionals
Pairs Gold
1972

Christine Linney
(and Bruce Bowland)
Eastern Sectionals
Dance Bronze
1972

Dorothy Hamill
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1971

Deborah Milne
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1971

Dean Hiltzik
Eastern Sectionals
Men's Gold
1971

Christine Linney
(and Bruce Bowland)
Eastern Sectionals
Dance Bronze
1971

Suna Murray
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1970

Dorothy Hamill
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1970

Mary Lynn Gelderman
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1970

Dean Hiltzik
Eastern Sectionals
Men's Silver
1970

Debbie Gerken
(and Peter Bilous)
Eastern Sectionals
Dance Silver
1970

Suna Murray
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1969

Mary Lynn Gelderman
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1969

James Stuart
Eastern Sectionals
Men's Silver
1969

Dianne and Bruce Tyler
Eastern Sectionals
Dance Silver
1969

James Stuart
Eastern Sectionals
Men's Bronze
1968

Dianne and Bruce Tyler
Eastern Sectionals
Dance Silver
1968

Debbie Gerken
and Raymond Tiedemann
Eastern Sectionals
Dance Silver
1967

Honey Kerr
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1966

Robert Black
Eastern Sectionals
Men's Silver
1966

Honey Kerr
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1965

Coco Gram
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1965

Jeffrey Hall
Eastern Sectionals
Men's Silver
1965

Honey Kerr
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1964

Pamela Schneider
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1964

Lynda Waldrop
and Edwin Cossitt
Eastern Sectionals
Pairs Silver
1964

Lynda Waldrop
and Edwin Cossitt
Eastern Sectionals
Pairs Silver
1963

Joya Utermohlen
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1962

Connie Caracciola
(and David Owen)
Eastern Sectionals
Dance Silver
1962

Joya Utermohlen
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1961

Scott Allen
Eastern Sectionals
Men's Silver
1961

Carol Noir
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1960

Scott Allen
Eastern Sectionals
Men's Silver
1960

Peter Betts
(and Katrine Neil)
Eastern Sectionals
Dance Silver
1960

Bruce Heiss
Eastern Sectionals
Men's Bronze
1958

Carl Olsson
Eastern Sectionals
Men's Silver
1957

Carol Wanek
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1956

Carol Wanek
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1955

Karen Hepp
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1955

Nancy Heiss
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1954

Karen Hepp
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1954

Nancy Heiss
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1953

Sheila Muldowny
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1952

Carol Heiss
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1951

Carole Jean Hoag
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1950

Carole Jean Hoag
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1949

Irene McGuire
and Walter Muehlbronner
Eastern Sectionals
Pairs Gold
1949

Irene McGuire
and Walter Muehlbronner
Eastern Sectionals
Dance Gold
1949

Sonya Klopfer
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1948

Gloria Howley
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1948

Phyllis Schroeder
and Samuel Stokes
Eastern Sectionals
Dance Bronze
1948

Gloria Howley
and Harold Harsthorne
Eastern Sectionals
Dance Fourth
1948

Kathryn Ehlers
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1947

Andra McLaughlin
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1947

Sonya Klopfer
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1947

Anne Hall
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1947

Kathryn Ehlers
and Jean-Pierre Brunet
Eastern Sectionals
Pairs Bronze
1947

A.Hall, K.Ehlers, J.P.Brunet, J.Philips
Eastern Sectionals
Fours Gold
1947

Yvonne Sherman
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1946

Kathryn Ehlers
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1946

Donna Jeanne Pospisil
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1946

Robert Swenning
Eastern Sectionals
Men's Bronze
1946

Yvonne Sherman
and Robert Swenning
Eastern Sectionals
Pairs Gold
1946

Yvonne Sherman
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1945

Phebe Tucker
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1945

Robert Swenning
Eastern Sectionals
Men's Bronze
1945

Yvonne Sherman
and Robert Swenning
Eastern Sectionals
Pairs Gold
1945

Phebe Tucker
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1944

Yvonne Sherman
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1944

Robert Swenning
Eastern Sectionals
Men's Silver
1944

Kathe Williams
and Robert Swenning
Eastern Sectionals
Dance Gold
1944

Phebe Tucker
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1943

Hildegarde Balmain
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1943

Yvonne Sherman
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1943

Nettie Prantel
and Harold Hartshorne
Eastern Sectionals
Dance Silver
1943

Hildegarde Balmain
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1942

Yvonne Sherman
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1942

Edward LeMaire
Eastern Sectionals
Men's Gold
1942

Mary McLaughlin
and John Andresen
Eastern Sectionals
Dance Silver
1942

Kathe Mehl and Wilfred MacDonald
Eastern Sectionals
Dance Fourth
1942

Dorothy Goos
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1941

Hildegarde Balmain
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1941

Edward LeMaire
Eastern Sectionals
Men's Silver
1941

Gertrude Meredith
and Harold Hartshorne
Eastern Sectionals
Dance Silver
1941

Nettie Prantel
and Joseph Savage
Eastern Sectionals
Dance Bronze
1941

Charlotte Walther
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1940

Phebe Tucker
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1940

Charlotte Walther
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1939

Yvonne Sherman
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1939

Nettie Prantel
and George Boltres
Eastern Sectionals
Dance Silver
1939

Sandy MacDonald
and Harold Hartshorne
Eastern Sectionals
Waltz Gold
1939

Sandy MacDonald
and Harold Hartshorne
Eastern Sectionals
Fourteen Step Gold
1939

Charlotte Walther
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1938

Phebe Tucker
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1938

Nettie Prantel
and Joseph Savage
Eastern Sectionals
Waltz Gold
1938

Sandy MacDonald
and Harold Hartshorne
Eastern Sectionals
Waltz Silver
1938

Nettie Prantel
and Joseph Savage
Eastern Sectionals
Fourteen Step Gold
1938

Sandy MacDonald
and Harold Hartshorne
Eastern Sectionals
Fourteen Step Silver
1938

Katherine Durbrow
and Joseph Savage
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1937

Otto Dallmayr
Eastern Sectionals
Men's Bronze
1937

Ardelle Kloss
and Roland Janson
Eastern Sectionals
Pairs Bronze
1937

Nettie Prantel
and Harold Hartshorne
Eastern Sectionals
Waltz Gold
1937

Louise Weigel Atwell
and Otto Dallmayr
Eastern Sectionals
Waltz Silver
1937

Katherine Durbrow
and Fred Fleischman
Eastern Sectionals
Waltz Bronze
1937

Ardelle Kloss
and Roland Janson
Eastern Sectionals
Waltz Fourth
1937

Louise Weigel Atwell
and Otto Dallmayr
Eastern Sectionals
Fourteen Step Silver
1937

Nettie Prantel
and Harold Hartshorne
Eastern Sectionals
Fourteen Step Silver
1937

Ardelle Kloss
and Roland Janson
Eastern Sectionals
Fourteen Step Bronze
1937


Team Rosters

The 2014-2015 Skyliners Senior line

Brooke Abbott
Meghan Barr
Rebecca Bone
Lillian Brouwer
Marlena Holter
Jennifer Jacobowitz
Jane Khin
Erica Krynski
Ksenia Kudinova
Jillian Longo
Emma Luckman
Taylor May
Gabby Perez
Reilly Philipps
Samantha Romenesko
Natasha Vo
Jordan Weiss
Sydney Wetmore
Alandra Williams
Manon Zhao

The 2013-2014 Skyliners Senior line

Brooke Abbott
Meghan Barr
Gwen Bone
Rebecca Bone
Lillian Brouwer
Ashtynn Edenhofer
Kate Gershfeld
Marlena Holter
Kelly Klein
Kristina Kopans
Jillian Longo
Taylor May
Nicole Owens
Jackie Rizzitelli
Samantha Romenesko
Jody Russon
Alexandria Sais
Gabriella Stewart
Natasha Vo
Jordan Weiss

The 2011-2012 Skyliners Senior line

Meghan Barr
Chrissy Barr
Courtney Buell
Sara Butter
Amanda Flink
Alyssa Fox
Paige Friedlander
Lisa Goldman
Marlena Holter
Kelly Klein
Emma Leary
Elizabeth Lerner
Nicole Owens
Olivia Pauly
Alexa Rae Reisen
Tara Sarkar
Gabriella Stewart
Amelia Strauss
Karen Tong

Search

donateSCNY Annual Fund

The Skating Club of New York's mission is to provide programs to encourage participation and achievement in the sport of figure skating, to conduct figure skating tests as prescribed by US Figure Skating and to organize and sponsor competitions, exhibitions and clinics. The Skating Club of New York is a 501(c)(3) not-for-profit amateur athletic organization and all contributions are tax-deductible to the extent permitted by law.

Downloads

General Test Application
Sky Rink Test Application